TV4-PT:n med Jessica Almenäs
Idag var vi på Rosa Skrot och spelade vi in material till en ny satsning till TV4:s Nyhetsmorgon.
Programledaren Jessica Almenäs och jag gör en PT-skola där man får följa med och se hur det fungerar att träna med personlig tränare. Vi kommer i varje avsnitt att visa träningsövningar, prata om kost (“Dagens rätt”) och ge tips på strategiska beslut (“Tips från coachen”) som kommer göra att man får mer resultat av sin träning. Vi vänder oss till nybörjare men också till de som är vana i gymmet och som är redo att lägga i en växel till.
TV4:s PT-skola kommer att börja sändas på söndag på Nyhetsmorgon. Sedan kommer avsnitten vara kopplade till Jessica Almenäs och de program som hon leder.
Det första avsnittet i serien handlar om ryggträning och hur man kan kombinera olika övningar. En stark rygg är inte bara snygg utan förbättrar också hållningen i löpning och i vardagen. “Dagens rätt” som är ett kosttips i varje avsnitt kommer att handla om portionsstorlek på söndag och “Tips från coachen” i första programmet handlar om träningsplanering. Missa inte detta!
Vi hade så snygga kläder från Röhnisch när vi tränade, ni kommer få se dem på söndag. Tills dess får ni hålla tillgodo med Jessicas tomtetröja som hon kallade den och min nya top som jag fick häromdagen av Klädfabriken.
Nu rullar bilen ner mot Västkusten och bikinin är packad. Kan ni gissa vart Hans och jag är på väg? 🙂