Bokmässan 2015
Jag har flera dagar kvar att blogga om från vår vecka i Alperna men emellan smiter jag in med en liten hälsning från Bokmässan i Göteborg där jag var i söndags.
Det bästa med att få ge ut böcker på ett stort förlag är all hjälp jag kan få med att boka in olika event och att sprida boken. Norstedts har en gigantisk monter på Bokmässan och eftersom det är många riktigt stora författare som ges ut av Norstedts så är det riktigt roligt att få vara en del av Norstedts gäng!
Jag hade två stycken presentationer inbokade på mässan, en på stora Hälsoscenen där min förläggare Michaela intervjuade mig under 20 minuter och en lite kortare i Norstedts monter också tillsammans med Michaela. Vi pratade mycket om hur man gör träningen mer betydelsefull i resten av livet och träningsfeminism. Det är två ämnen som ligger mig väldigt nära hjärtat och jag är så glad över att få prata om det i såna här typer av forum!
Med mig i väskan hem från Göteborg hade jag flera nya böcker till barnen från vår favorit Jan Lööf och två väggalmenackor; en Pettson och Findus med en kolumn för varje familjemedlem och den klassiska Scouternas. Succé härhemma!








