Om att planera vila
Efter ett 2014 som gått till historien som ett år med mycket och svårt jobb, ovanlig och påfrestande träning och en hel del mentala utmaningar jag inte var beredd på så avslutar jag nu året med träningsvila. Efter tre marathon detta år, det sista i november i New York och sedan direkt efter en intensiv löp-och styrkevecka på Playitas så har det känts så skönt att lägga träningen åt sidan ett par veckor.
Min första bok; Stora löparboken för kvinnor, gick till tryckeriet förra veckan och jag håller faktiskt redan på med min andra bok just nu. Träningsinspiration har jag med andra ord till tusen men den kanaliserar jag till texter, det är svårt för mig att prestera maximalt på alla plan.
Jag ser istället fram emot januari månad som kommer att bjuda på mycket löpning, mitt nya styrketräningsupplägg som jag filar på just nu och förhoppningsvis nya rekord i styrkeutveckling. En viloperiod bör alla lägga in då och då, en hel vecka minst utan ett enda pass. Det räknas inte om man är sjuk eller inte hinner träna för att man stressad, vilan ska verkligen vara vila. Äta gott och mycket, träffa älskade vänner och skratta mycket och tänka lite extra på hur vardagen är. Det är vila. Ingen prestationsfokus, inget dåligt samvete, bara kontraster från det vanliga livet där vi tränar några gånger i veckan resten av året.


