Hotell Torekov – en ny favorit
Det har seglat upp en ny favorit på vår hotelltopplista tror jag banne mig!
Vi firar påsk här på Hotell Torekov, jag har aldrig varit här tidigare trots att jag besökt Torekov många gånger. Både Hans och jag är så positivt överraskade och vi planerar redan om vår sommarsemester så att vi kan komma tillbaka hit i juli eller augusti. Hotellrummen är fina, servicen är grym och det lilla spat perfekt. Allra bäst tycker vi om alla poolerna; en varm inomhus, två varma utomhus och en stor (iskall just nu) bassäng tillsammans med restaurangen. Vi blir så bortskämda här och jag är helsåld!

Mellan 18 och 19 får även barn vara inne i spat och poolerna så vi hängde i kvällssolen ute på trädäcket och växlade mellan inomhuspoolen och utomhuspoolerna. Det kändes som sommar!

Vi fick en trerättersmiddag i restaurangen med röding, kalv och melonsorbet. Som sagt, allt är över förväntan, och Hans och jag är rätt petiga när det gäller både restauranger och hotell.

Kvällens (och årets första för oss) solnedgång i horisonten, fotad från hotellet. Det bådar gott för morgondagen.